ŞTG YENİDEN EXPO MİLANO'DA

 

EXPO 2015'e ev sahipliği yapan İtalya'da, "Türkiye Milli Günü” etkinlikleri düzenlendi. EXPO 2015 Milano Türkiye Milli Günü Etkinlikleri'ne, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Expo Genel Komiseri Bruno Pasquino, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Salih Bezci, İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo ve eski Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'de katılım gösterdi.

 

"BÜTÜN KAPILARIYLA AÇIK BİR TÜRKİYE”

İstiklal Marşı eşliğinde Türk bayrağının göndere çekildiği törenin açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Sn. Nihat Zeybekçi, Expo Milano'da yer alan en büyük beşinci pavilyon olduğumuzu belirtmesinin ardından Türkiye'nin temasına değindi: "Bir amacımız vardı; o da açık Türkiye. Bütün kapılarıyla açık bir Türkiye. Bütün kültürlerin bütün coğrafyaların buluştuğu bir Türkiye.Tarihe bakacak olursak geleceğin beslenmesi, geleceğin gıdası için tarihin irdelenmesi…" Konuşmasında geleceğin iyi planlanabilmesi için tarihin detaylarıyla bilinmesi gerektiğini önemle vurgulan Sn. Nihat Zeybekçi refah içinde yaşanılabilecek bir dünya için durumun önemini ifade etti. Expo'daki Türk pavilyonunda emeği geçenlere ve katkı sağlayanlara teşekkür eden Sn. Nihat Zeybekçi, İtalyan iş adamlarına seslenerek, "Anadolu'yu görmek istiyorsanız, Türkiye'yi görmek istiyorsanız, küçücük bir hissine kapılmak istiyorsanız, Türk pavyonuna sizleri davet ediyorum." çağrısında bulundu.

 

TÜRKİYE MİLLİ GÜNÜNDE BİNLERCE KİŞİYE TÜRK LOKUMU VE KAHVESİ İKRAM EDİLDİ.

Milli gün etkinlik programında yer alan; mehter takımı korteji, horon ve zeybek gösterisi, Anadolu Ateşi davul korteji, Ebru sanatı, ney dinletisi, Burhan Öcal performansı gibi Türkiye'yi ve Türk kültürünü anlatan gösterilerin yanı sıra gün boyu Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu (ŞTG) tarafından Türk kahvesi ve lokumu ikramı yapılmıştır. Fuar alanın üç farklı noktasında lokum ikramı yapan ŞTG'nin standlarına ilgi her zaman ki gibi yoğun olmuştur. Günün belirli saatlerinde yapılan Türk kahvesi ikramı, kahvenin tarihi ve ülkemiz için öneminin anlatıldığı bir söyleşiyle anlamlı kılınmıştır.

*** 15-30 Mayıs 2015 tarihlerinde Expo Milano'da ülke tanıtımına destek veren ŞTG ekibi ikram etmiş olduğu binlerce lokum ve Türk kahvesini yeniden misafirlere sunmaktan ve Türkiye pavilyonunda yer almaktan onur duymuştur.

 

EXPO MİLANO 2015 HAKKINDA

EXPO Milano 2015, İtalya'nın Milano kentinin kuzey batısında 1.000.0000 metrekarelik bir alana kurulmuştur. Günde ortalama 150.000 kişinin ziyaret ettiği etkinliğin oldukça yoğun ilgi gördüğü belirtilmelidir. Uzun ve geniş bir koridorda yan yana dizilmiş, birbirinden ihtişamlı ülke pavilyonlarına girebilmek için ortalama 20-25 dakika süren kuyruklarda beklemeniz gerekiyor. Expo'nun bu yılki teması "Gezegeni beslemek ve yaşam için enerji” olarak belirlenmiş. Toplamda 147 ülkenin katılım gösterdiği organizasyonda ülke pavilyonları, etkinliğin konseptine bağlı kalarak kendilerini en doğru şekilde tanıtacak temalar belirlemiş ve keyifli bir yarışa girmişlerdir.

Türkiye pavilyonu ise "Geleceğin gıdası için tarihin irdelenmesi” teması dahilinde kendini bereketin sembolü olarak kabul gören "Nar” ile sembolize etmiştir. Narın tarih boyunca tüm kültür ve dinlerde olumlu anlamda yer alması, hem tekliği hem çokluğu temsil etmesi gibi önemli unsurlar, narın Türkiye'nin logosunda yer almasına zemin oluşturmuştur. Türkiye pavyonunda dolaşan nar maskotlarının da oldukça ilgi gördüğünü belirtmek gerekir. Türkiye pavilyonu 4.170 metrekarelik bir alan üzerine yarı açık yarı kapalı olarak kurgulanmıştır.

Ülke pavilyonlarının neredeyse tamamına yakını kapalı formlarda inşa edilmiştir. Türk pavilyonu girerken ziyaretçiler, Türk cam sanatının önemli eserlerinden ihtişamlı "Çeşm-i Bülbül” ile karşılanmaktadır. Devamında ise Türk mutfağının, toprağının, tohumunun, kahvesinin; ülkenin değerlerini anlatan sergi alanları beklemektedir.

 

Son Düzenlenme Salı, 29 Eylül 2015 07:06

ÜYE ARA